Pořízení fotovoltaické elektrárny je investice, která se v budoucnu zúročí. Kolem instalace fotovoltaických panelů se ale objevuje mnoho fám. Před jejím pořízením je nutné mít správné informace, o kterých se zmíníme v našem článku.
1. Fotovoltaické panely jsou drahé a nevyplatí se
Tento mýtus byl bohužel v minulosti pravda, ale časy se mění a technologie vyvíjí. Z fotovoltaiky se stává více než jen energetický doplněk.Návratnost investice do solární energie je díky dnešním vysokým cenám výrazně kratší než v minulosti. Ochrana životního prostředí a úspora energií se stávají celospolečenským tématem. Do karet vám hraje i přízeň státu. FVE se dotuje až do výše 225.000,-.
2. Před instalací se zákazník nevyhne hromadě papírování
V případě spolupráce se společností HOKI home vám tato starost odpadá. Pomůžeme vám zařídit veškerá potřebná povolení a poradíme se získáním dotace. Fotovoltaickou elektrárnu tak získáte prakticky na klíč, bez nutnosti obíhání úřadů. Nemusíte se také obávat, že by potřebná dokumentace obsahovala nějaké nedostatky, které by celý proces zbytečně komplikovaly.
3. Fotovoltaika v noci nefunguje
Ano, výroba energie pomocí FVE v noci opravdu možná není. Je proto potřeba celý systém navrhnout tak, aby vás tato skutečnost neomezovala. Díky ukládání energie do baterií využijete přebytky z denní výroby i v noci. Takové systémy, které využívají baterie, nazýváme hybridní fotovoltaické elektrárny. Další variantou akumulace je ohřev teplé vody. V noci vám tedy elektrárna nic vyrábět nebude, ale fotovoltaickou energii můžete nadále využívat.
4. FVE vyrábí elektřinu pouze v létě
Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale panely fungují a vyrábějí elektřinu po celý rok.
Výkon solárních panelů roste s intenzitou slunečního záření a z toho důvodu je opravdu nejefektivnější v letním období. I v zimě se ale dá energie ze slunce využít, například k částečnému pokrytí nákladů za provoz elektrospotřebičů.